Jonas Åkerlund (SD)

Jonas Åkerlund (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-01-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2012-06-12 – 2014-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-15. Suppleant näringsutskottet 10-13 och civilutskottet 14-. Suppleant riksdagens valberedning 12-14.
  • Föräldrar

    Martin Åkerlund och Marianne Åkerlund, f. Ekman.
  • Anställningar

    Begravningsentreprenör, eget företag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i Yttrandefrihetskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2012/13:KU20 18 juni 2013 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2011/12:KU1 7 december 2011 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

Sverigedemokraternas konsumenträtt

Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD Sverigedemokraternas konsumenträtt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kreditgivare som grovt brustit i sin kreditprövning inte ska kunna vända sig till Kronofogdemyndigheten för att driva in sin


Utskottsberedning: 2015/16:JuU18 2016/17:CU10 2016/17:CU12 2016/17:CU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Bygg Sverige! En Sverigedemokratisk budget - 2016

Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Bygg Sverige En Sverigedemokratisk budget 2016 1. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet


Utskottsberedning: 2015/16:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 306 kB) Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 703 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.