Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linköping (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:KrU6 4 mars 2020 Spelfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 4 februari 2020 Svensk filmindustri
Interpellationsdebatt 2019/20:126 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 26 november 2019 Statsbidrag till islamism via Folkbildningsrådet
Debatt om förslag 2018/19:KrU11 14 maj 2019 Kulturskaparnas villkor

Rivning av kulturminnesskyddade byggnader

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:777 Rivning av kulturminnesskyddade byggnader av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Av 4 kap. 3 kulturmiljölagen framgår följande: Kyrkobyggnader som är uppförda och kyrkotomter som har tillkommit före utgången av år 1939 får inte på något väsentligt sätt ändras

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:777 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör redovisa skälen till statens ambitionssänkning vad gäller det kyrkliga kulturarvet enligt vad


Utskottsberedning: 2019/20:KrU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3120 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)

Tillkännagivanden inom filmpolitiken

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Fråga 2018/19:635 Tillkännagivanden inom filmpolitiken av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Snart har hela tre år passerat sedan den 15 juni 2016 då riksdagen beslutade om den dåvarande regeringens framlagda filmproposition. Filmpolitiken upphörde, via beslut som då fattades,

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:635 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se