Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linköping (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:30 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 15 oktober 2020 Myndigheters samverkan med islamistkopplade organisationer
Frågestund 24 september 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:1 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 18 september 2020 Indraget stöd till islamistkopplat studieförbund på kommunal nivå
Interpellationsdebatt 2019/20:411 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 12 juni 2020 Bidrag som delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Bidrag till extremism i civilsamhället

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:202 Bidrag till extremism i civilsamhället av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Regeringen aviserade i mitten av november att man ska låta en särskild utredare se över flera frågor som ett led i att ta fram nya skarpare demokrativillkor för statsbidrag

Inlämnad: 2020-11-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB)

Myndigheters samverkan med islamistkopplade organisationer

Interpellation 2020/21:30 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:30 Myndigheters samverkan med islamistkopplade organisationer av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Statens medieråd har ett regeringsuppdrag att förstärka arbetet med att höja medie- och informationskunnigheten MIK hos befolkningen i Sverige. Genomförandet

Inlämnad: 2020-09-29 Svarsdatum: 2020-10-15 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:30 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Myndigheters samverkan med islamistkopplade organisationer

Indraget stöd till islamistkopplat studieförbund på kommunal nivå

Interpellation 2020/21:1 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:1 Indraget stöd till islamistkopplat studieförbund på kommunal nivå av Jonas Andersson i Linköping SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I september blev det känt att Göteborgs stad fattat beslut om att dra in det ekonomiska stöd som lokalt har utgått till det muslimska studieförbundet Ibn

Inlämnad: 2020-09-08 Svarsdatum: 2020-09-18 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2020/21:1 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Indraget stöd till islamistkopplat studieförbund på kommunal nivå

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se