Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linköping (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 21 januari 2021 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 8 december 2020 Bidrag till extremism i civilsamhället
Interpellationsdebatt 2020/21:30 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 15 oktober 2020 Myndigheters samverkan med islamistkopplade organisationer
Frågestund 24 september 2020 Frågestund

Bidrag till extremism i civilsamhället

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:202 Bidrag till extremism i civilsamhället av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Regeringen aviserade i mitten av november att man ska låta en särskild utredare se över flera frågor som ett led i att ta fram nya skarpare demokrativillkor för statsbidrag

Inlämnad: 2020-11-30 Svarsdatum: 2020-12-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bidrag till extremism i civilsamhället

Nationellt mål om återvandringsnetto och återvandringsmyndighet

Motion 2020/21:3123 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3123 av Tobias Andersson m.fl. SD Nationellt mål om återvandringsnetto och återvandringsmyndighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt mål om återvandringsnetto och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:SfU20

Motion 2020/21:3123 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3123 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Skarven i Roxen

Motion 2020/21:3616 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3616 av Jonas Andersson i Linköping SD Skarven i Roxen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att införa allmän jakttid samt andra tillvägagångssätt för att hålla nere oproportionerligt stora skarvpopulationer som den i Roxen och


Utskottsberedning: 2020/21:MJU16

Motion 2020/21:3616 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3616 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se