Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linghem (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2019/20:411 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 12 juni 2020 Bidrag som delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
Debatt om förslag 2019/20:KrU6 4 mars 2020 Spelfrågor
Interpellationsdebatt 2019/20:279 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 4 februari 2020 Svensk filmindustri
Interpellationsdebatt 2019/20:126 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 26 november 2019 Statsbidrag till islamism via Folkbildningsrådet

Dokument:

Bidrag till islamistiska aktörer i civilsamhället

Interpellation 2021/22:422 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Interpellation 2021/22:422 Bidrag till islamistiska aktörer i civilsamhället av Jonas Andersson i Linghem SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Ett allvarligt problem i den svenska civilsamhällespolitiken är hur islamistiska aktörer och liknande samhällsfarliga krafter under decennier har kunnat tillskansa sig

Inlämnad: 2022-03-24 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:422 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bidrag till islamistiska aktörer i civilsamhället

med anledning av prop. 2021/22:139 Stärkt integritet i idrottens antidopningsarbete

Motion 2021/22:4455 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4455 av Angelika Bengtsson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:139 Stärkt integritet i idrottens antidopningsarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om antidopningsaktörers behandling av personuppgifter vid ändamålsenlig forskning samt


Utskottsberedning: 2021/22:KrU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4455 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4455 av Angelika Bengtsson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Rivning och avlägsnande av statyer och andra kulturföremål

Interpellation 2021/22:357 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Interpellation 2021/22:357 Rivning och avlägsnande av statyer och andra kulturföremål av Jonas Andersson i Linghem SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S I en intervju publicerad i Svenska Dagbladet den 10 februari uttalar sig kulturminister Jeanette Gustafsdotter om betydelsefulla politiska frågor kopplade till

Inlämnad: 2022-02-17 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:357 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rivning och avlägsnande av statyer och andra kulturföremål

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.