Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linghem (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:748 av Jonas Andersson i Linghem (SD) 1 juni 2021 Islamistiska aktörer i demokratijubileum
Interpellationsdebatt 2020/21:672 av Jonas Andersson i Linghem (SD) 4 maj 2021 Nya föreskrifter för mediestöd
Interpellationsdebatt 2020/21:407 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 26 februari 2021 Statsbidraget till etniska organisationer
Interpellationsdebatt 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 8 december 2020 Bidrag till extremism i civilsamhället

Dokument:

Klimataktivister som vandaliserar kulturarv

Skriftlig fråga 2021/22:1520 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Fråga 2021/22:1520 Klimataktivister som vandaliserar kulturarv av Jonas Andersson i Linghem SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Under måndagen den 25 april spreds bilder och videoklipp på sociala medier och på andra håll som visade hur extrema klimataktivister från Extinction Rebellion i centrala Stockholm

Inlämnad: 2022-04-29 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1520 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 87 kB)

Grova brottslingar i folkbildningsverksamhet

Skriftlig fråga 2021/22:1406 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Fråga 2021/22:1406 Grova brottslingar i folkbildningsverksamhet av Jonas Andersson i Linghem SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I mars i år rapporterade medier om att ABF Botkyrka/Salem har använt sig av personer med allvarliga brottmålsdomar i sin verksamhet. En extern utredning visar bland annat på att dömda

Inlämnad: 2022-03-31 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1406 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 88 kB)

Marknadsföring av spel

Skriftlig fråga 2021/22:438 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Fråga 2021/22:438 Marknadsföring av spel av Jonas Andersson i Linghem SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I juni 2021 inkom en promemoria från Finansdepartementet i vilken det föreslås att kravet på måttfullhet vid marknadsföring av spel till konsumenter i spellagen ska ändras till ett krav på särskild måttfullhet.

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2021/22:438 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.