Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Linghem (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 180
Titel Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.p.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Läraren Peter Andersson och läraren Iréne Nyström, f. Svensson.
  • Utbildning

    Naturvetenskapligt program, Rinmangymnasiet, Eskilstuna, slutår 08. Fil.kand., statsvetenskap, Linköpings universitet 18.
  • Anställningar

    Diverse anställningar under och strax efter gymnasietiden, bl.a. feriearbete på Mälarsjukhuset, Landstinget Sörmland 07. Politisk sekreterare, Linköpings kommun 11-14 och 17-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Linköpings tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 10-. Gruppledare, kommunfullmäktige 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Regionfullmäktig, Region Östergötland 18- och ersättare 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk Ungdom Östergötland 11-13. Suppleant, Sverigedemokratisk Ungdoms förbundsstyrelse 11-12, 2:e vice förbundsordförande 12-14. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Linköping 10-14 och ordförande 14-. Styrelsesuppleant, Sverigedemokraterna Östergötland 10-11, ledamot 11-12 och vice ordförande 15-. Diverse valberednings- och revisionsuppdrag, Sverigedemokraternas distrikts- och kommunföreningar 10-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:672 av Jonas Andersson i Linghem (SD) 4 maj 2021 Nya föreskrifter för mediestöd
Debatt om förslag 2020/21:KrU10 29 april 2021 Folkbildningsfrågor
Debatt om förslag 2020/21:KrU5 10 mars 2021 Det civila samhället, inklusive trossamfund
Interpellationsdebatt 2020/21:407 av Jonas Andersson i Linköping (SD) 26 februari 2021 Statsbidraget till etniska organisationer

Nya föreskrifter för mediestöd

Interpellation 2020/21:672 av Jonas Andersson i Linghem (SD)

Interpellation 2020/21:672 Nya föreskrifter för mediestöd av Jonas Andersson i Linghem SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP För några veckor sedan beslutade Myndigheten för press, radio och tv, MPRT, om nya kontroversiella föreskrifter för mediestöd. De nya föreskrifterna har väckt debatt och blivit massivt

Inlämnad: 2021-04-22 Svarsdatum: 2021-05-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:672 av Jonas Andersson i Linghem (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya föreskrifter för mediestöd

Statsbidraget till etniska organisationer

Interpellation 2020/21:407 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:407 Statsbidraget till etniska organisationer av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Undertecknad har tidigare under innevarande riksmöte i en skriftlig fråga 2020/21:864 lyft upp problem som finns med att tiotals miljoner kronor av skattebetalarnas pengar

Inlämnad: 2021-02-03 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Interpellation 2020/21:407 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statsbidraget till etniska organisationer

Bidrag till extremism i civilsamhället

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2020/21:202 Bidrag till extremism i civilsamhället av Jonas Andersson i Linköping SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Regeringen aviserade i mitten av november att man ska låta en särskild utredare se över flera frågor som ett led i att ta fram nya skarpare demokrativillkor för statsbidrag

Inlämnad: 2020-11-30 Svarsdatum: 2020-12-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:202 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bidrag till extremism i civilsamhället

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se