Jonas Andersson (SD)

Jonas Andersson i Skellefteå (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 204
Titel Ungdomspedagog.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.m.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-06 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Elingenjören Stefan Andersson och receptionisten Karin Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skellefteå, slutår 90. Fritidspedagogexamen, Luleå Tekniska universitet 00.
  • Anställningar

    Ungdomspedagog, Skellefteå kommun 00-16. Samordnare, Fyren boendestöd, Humana 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SfU25 1 april 2020 Nya direktiv till utredningen om arbetskraftsinvandring
Debatt om förslag 2019/20:SfU16 1 april 2020 Medborgarskap
Frågestund 5 mars 2020 Frågestund
Frågestund 13 februari 2020 Frågestund

Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ta initiativ till omförhandling och uppdatering av den internationella asylrätten och tillkännager


Utskottsberedning: JuU 2019/20:JuU25 2019/20:UU10
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 2 avslag, 7 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag om att helt neka bistånd till asylsökande


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3389 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:9 Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i den del som avser 5 b kap. 9 med


Utskottsberedning: 2019/20:SfU10
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3388 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se