Jonas Millard (SD)

Jonas Millard (SD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Datatekniker.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-31
    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-31
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2019-01-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, civilutskottet 14-18, EU-nämnden 15- och utrikesutskottet 18-. Suppleant riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Snickaren Christer Bergfeldt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Örebro, slutår 01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Integritetskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsråd, Örebro läns landsting 10. Kommunalråd, Örebro kommun 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. SD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. De politiska partierna, allmänna val och regeringen Anslaget Stöd till politiska partier


Utskottsberedning: 2018/19:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2355 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av framst. 2018/19:RS5 Översyn av Riksrevisionen - övriga lagändringar

Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. SD med anledning av framst. 2018/19:RS5 Översyn av Riksrevisionen övriga lagändringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mandatperiodens längd och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:236 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Grundlag

Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. SD Grundlag Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Folkstyret Helgdagar Suveränitet Rättskipning Monarki och regeringsbildning Ordensväsendet Flagga och nationella symboler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2018/19:KU18 2018/19:KU27 2018/19:KU30
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:127 av Jonas Millard m.fl. (SD) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se