Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 138
Titel Skribent.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-30
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09. Partiledare Vänsterpartiet 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (tvåårig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare, Volvo Lastvagnar, Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition

Motion 2019/20:3605 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3605 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:100 2020 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Utbrottet av coronapandemin har förändrat många människors liv, och runt om i hela världen brottas såväl enskilda individer som beslutsfattare med olika utmaningar. Sjukvården


Utskottsberedning: 2019/20:FiU20

Motion 2019/20:3605 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 710 kB) Motion 2019/20:3605 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 346 kB)

med anledning av prop. 2019/20:151 Extra ändringsbudget för 2020 - Ytterligare åtgärder på skatteområdet med anledning av coronaviruset

Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:151 Extra ändringsbudget för 2020 Ytterligare åtgärder på skatteområdet med anledning av coronaviruset Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om särskild beräkning av vissa avgifter för arbetsgivare


Utskottsberedning: 2019/20:FiU55
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3548 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Privatiseringar av samhällsfunktioner

Interpellation 2019/20:254 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2019/20:254 Privatiseringar av samhällsfunktioner av Jonas Sjöstedt V till Statsminister Stefan Löfven S Apoteken, elnätet, järnvägen, posten och välfärden utgör viktiga samhällsfunktioner som måste fungera för att landet ska fungera. Dessa exempel på samhällsfunktioner drevs tidigare enbart av det offentliga.

Inlämnad: 2019-12-04 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:254 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Privatiseringar av samhällsfunktioner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se