Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Skribent.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-11-03
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 – 2020-10-30 23:59:00
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2020-11-03
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-14
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09. Partiledare Vänsterpartiet 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (tvåårig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare, Volvo Lastvagnar, Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi14 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi14 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition V040 1 Sammanfattning Samtidigt som Sverige sett till statsskuld och budgetresultat har bland de starkaste statsfinanserna i världen har massarbetslösheten blivit vardag. Sedan regeringen


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20 2012/13:KU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:Fi14 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (doc, 605 kB) Motion 2012/13:Fi14 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 951 kB)

med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013

Motion 2012/13:Fi10 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi10 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013 V039 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag


Utskottsberedning: 2012/13:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fi10 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (doc, 61 kB) Motion 2012/13:Fi10 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 153 kB)

Kollektivavtal vid etableringsbidrag

Interpellation 2012/13:386 av Esbati, Ali (V)

den 18 april Interpellation 2012/13:386 Kollektivavtal vid etableringsbidrag av Ali Esbati V till näringsminister Annie Lööf C Under våren har en liten men mycket viktig arbetsmarknadskonflikt utspelat sig i lilla Fränsta i Medelpad. Företagsgruppen Peak Partners, som har startat callcenter-företaget Focus CRS

Inlämnad: 2013-04-18 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kollektivavtal vid etableringsbidrag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se