Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Skribent.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-11-03
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 – 2020-10-30 23:59:00
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2020-11-03
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-14
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09. Partiledare Vänsterpartiet 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (tvåårig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare, Volvo Lastvagnar, Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den turkiska regeringens förtryck av oppositionen

Interpellation 2016/17:257 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2016/17:257 Den turkiska regeringens förtryck av oppositionen av Jonas Sjöstedt V till Utrikesminister Margot Wallström S I Turkiet sker allt allvarligare inskränkningar av de demokratiska fri- och rättigheterna. En del i den auktoritära utvecklingen är den turkiska regeringens och presidentens försök att

Inlämnad: 2017-01-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:257 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska regeringens förtryck av oppositionen

Postnord

Interpellation 2016/17:233 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2016/17:233 Postnord av Ali Esbati V till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Transportsektorn är vid sidan av byggbranschen troligen den del av svensk arbetsmarknad som är hårdast drabbad av social dumpning och förekomsten av skumraskbolag som opererar nära eller utanför lagar och avtal.

Inlämnad: 2017-01-17 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:233 av Ali Esbati (V) (pdf, 73 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Postnord

För en likvärdig skola

Motion 2016/17:1988 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:1988 av Jonas Sjöstedt m.fl. V För en likvärdig skola Innehåll Förslag till riksdagsbeslut För en likvärdig skola Vinstdrivande friskolor Förändra det fria skolvalet i grundskolan Nyanlända och flerspråkiga elever Nya regler för placering av elever i kommunala skolor Förbättrad studiehandledning


Utskottsberedning: 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:1988 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2016/17:1988 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se