Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Avgången riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Skribent.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-11-03
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 – 2020-10-30 23:59:00
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2020-11-03
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 – 2020-11-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2020-10-14
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09. Partiledare Vänsterpartiet 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (tvåårig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare, Volvo Lastvagnar, Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019

Motion 2018/19:3094 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3094 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Vänsterpartiets syn på regeringens förslag 4.1 Besparingarna på Arbetsförmedlingen 4.2 Utebliven resursförstärkning


Utskottsberedning: 2018/19:FiU21
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2018/19:3094 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:3094 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 125 kB)

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Under de senaste decennierna har den rikaste procentens andel av de totala inkomsterna fördubblats. Samtidigt har de kroniskt sjukas och funktionsnedsattas ekonomiska standard


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20 2018/19:KU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 2691 kB) Motion 2018/19:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 486 kB)

Jämställdhet i utbildningssektorn - från förskola till högskola

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Jämställdhet i utbildningssektorn från förskola till högskola 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Lärdomar ett år efter metoo 5 Förskolan 5.1 Genuspedagogik i förskolan 6 Förskoleklass, grundskola


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU6 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 147 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se