Jonny Cato (C)

Jonny Cato (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra, plats 330
Titel Student.
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonny.cato[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tulltjänstemannen Lars Hansson och färdtjänsthandläggaren Lisbeth Cato Hall, f. Cato.
  • Utbildning

    Johannes Hedberggymnasiet, Helsingborg, slutår 13. Strategisk kommunikation, Lunds universitet 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 14-19. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ordförande, vård och omsorgsnämnden 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Färdigställande av Västkustbanan

Motion 2020/21:2929 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2929 av Jonny Cato m.fl. C Färdigställande av Västkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att snarast färdigställa utbyggnaden av dubbelspår längs hela sträckningen mellan Göteborg och Malmö och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2929 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2929 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 74 kB)

En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. C En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka patienters rättigheter i patientlagen för att ge patienter rätt att välja slutenvård på en valfri klinik i landet


Utskottsberedning: KU SoU UbU 2020/21:AU5 2020/21:JuU23

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 123 kB) Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 260 kB)

En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. C En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa elevhälsa som ämne i rektorsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KrU MJU SoU UbU

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se