Jonny Cato (C)

Jonny Cato (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra, plats 330
Titel Student.
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonny.cato[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tulltjänstemannen Lars Hansson och färdtjänsthandläggaren Lisbeth Cato Hall, f. Cato.
  • Utbildning

    Johannes Hedberggymnasiet, Helsingborg, slutår 13. Strategisk kommunikation, Lunds universitet 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 14-19. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Ordförande, vård och omsorgsnämnden 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sydvästlänken

Skriftlig fråga 2018/19:727 av Jonny Cato Hansson (C)

Fråga 2018/19:727 Sydvästlänken av Jonny Cato Hansson C till Statsrådet Anders Ygeman S Sydvästlänken är en stor och viktig satsning för säkrare elförsörjning i södra Sverige. Projektet har försenats och skjutits fram vid ett flertal tillfällen. Det är av stor vikt för elförsörjningen i södra Sverige att projektet färdigställs

Inlämnad: 2019-06-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:727 av Jonny Cato Hansson (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. C med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslut om att inhämta uppgifter bör tas av en oberoende part och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning

Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson båda C med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tydligare koppling mellan bristande deltagande


Utskottsberedning: 2018/19:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3062 av Jonny Cato Hansson och Helena Vilhelmsson (båda C) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.