Jörgen Berglund (M)

Jörgen Berglund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Yrkesofficer.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864249
E-post jorgen.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 19-. Suppleant skatteutskottet 18-19, arbetsmarknadsutskottet 18-19 och konstitutionsutskottet 19.
  • Föräldrar

    Göran Berglund och Rut Berglund, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hedbergska gymnasiet, Sundsvall. Europaprogrammet, Mittuniversitetet, Sundsvall. Stridsskola Nord, Officershögskolan, Umeå Stridsskola Mitt, Officershögskola, Linköping/Kvarn MHS, Militärhögskolan, KHS AK i Östersund MSS, Militärhögskolan, Skövde. Enstaka kurser, Umeå universitet, Mittuniversitetet och Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Sommar- och helgjobb inom restaurang/kök. MUF-ombudsman, Sundsvall. Yrkesofficer, Östersund. Partiombudsman, Sundsvall. Affärsområdeschef, Stockholm. Kommunalråd, Sundsvall.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 94-97 och 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:FöU9 18 mars 2020 Militära frågor
Interpellationsdebatt 2019/20:275 av Jörgen Berglund (M) 14 februari 2020 Bärgning av gifttunnor i Bottenhavet
Interpellationsdebatt 2019/20:268 av Lars Beckman (M) 14 februari 2020 23 000 tunnor med kvicksilver utanför Sundsvall och Gotland
Debatt om förslag 2019/20:FöU1 11 december 2019 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Svensk säkerhetspolitik för en orolig tid

Motion 2020/21:3445 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3445 av Hans Wallmark m.fl. M Svensk säkerhetspolitik för en orolig tid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den säkerhetspolitiska utvecklingen i närområdet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: FöU UU 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3445 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2020/21:3445 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Förbifart Örnsköldsvik

Motion 2020/21:3687 av Jörgen Berglund (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3687 av Jörgen Berglund M Förbifart Örnsköldsvik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Förbifart Örnsköldsvik ska ingå i den nationella vägtransportplanen och tillkännager detta för regeringen. Motivering E4 är en av landets viktigaste


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:3687 av Jörgen Berglund (M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3687 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 72 kB)

Höjd standard på E14

Motion 2020/21:3628 av Jörgen Berglund (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3628 av Jörgen Berglund M Höjd standard på E14 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder för höjd trafiksäkerhet och hastighet på väg E14 i den nationella transportplanen bör få högre prioritet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:3628 av Jörgen Berglund (M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3628 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se