Jörgen Berglund (M)

Jörgen Berglund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Yrkesofficer.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864249
E-post jorgen.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 19-. Suppleant skatteutskottet 18-19, arbetsmarknadsutskottet 18-19 och konstitutionsutskottet 19.
  • Föräldrar

    Göran Berglund och Rut Berglund, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hedbergska gymnasiet, Sundsvall. Europaprogrammet, Mittuniversitetet, Sundsvall. Stridsskola Nord, Officershögskolan, Umeå Stridsskola Mitt, Officershögskola, Linköping/Kvarn MHS, Militärhögskolan, KHS AK i Östersund MSS, Militärhögskolan, Skövde. Enstaka kurser, Umeå universitet, Mittuniversitetet och Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Sommar- och helgjobb inom restaurang/kök. MUF-ombudsman, Sundsvall. Yrkesofficer, Östersund. Partiombudsman, Sundsvall. Affärsområdeschef, Stockholm. Kommunalråd, Sundsvall.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 94-97 och 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:19 av Jörgen Berglund (M) 6 november 2020 Ändringar i miljöbalken
Debatt om förslag 2019/20:FöU9 18 mars 2020 Militära frågor
Interpellationsdebatt 2019/20:275 av Jörgen Berglund (M) 14 februari 2020 Bärgning av gifttunnor i Bottenhavet
Interpellationsdebatt 2019/20:268 av Lars Beckman (M) 14 februari 2020 23 000 tunnor med kvicksilver utanför Sundsvall och Gotland

Försvarsmaktens stöd

Skriftlig fråga 2020/21:1925 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1925 Försvarsmaktens stöd av Jörgen Berglund M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Försvarsmakten stöder just nu gränspolisen i bevakningen av landsgränsen mot Norge med bland annat hemvärnsförband från Dalarna och soldater från P7 i Skåne. Stödet ges efter en förfrågan från Polismyndigheten. Den uppgift

Inlämnad: 2021-02-22 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1925 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 86 kB)

Användningen av militära vapen

Skriftlig fråga 2020/21:1924 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1924 Användningen av militära vapen av Jörgen Berglund M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Efter ett beslut nyligen i Försvarsmaktens personalansvarsnämnd FPAN varnas en officer som använt sig av sitt tjänstevapen, inklusive ammunition, vid avlivandet av en räv som var smittad med svår skabb. Händelsen

Inlämnad: 2021-02-22 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1924 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 86 kB)

Antalet skolbränder i Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:1555 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1555 Antalet skolbränder i Sverige av Jörgen Berglund M till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt statistik som tidningen Bulletin tagit fram har Sverige tre gånger så många skolbränder som Norge och Finland per capita. Sett under ett år brinner det i en till två skolor varje dag i Sverige. Enligt uppgifter

Inlämnad: 2021-01-29 Svarsdatum: 2021-02-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1555 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se