Jörgen Berglund (M)

Jörgen Berglund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Yrkesofficer.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864249
E-post jorgen.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 19-. Suppleant skatteutskottet 18-19, arbetsmarknadsutskottet 18-19 och konstitutionsutskottet 19.
  • Föräldrar

    Göran Berglund och Rut Berglund, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hedbergska gymnasiet, Sundsvall. Europaprogrammet, Mittuniversitetet, Sundsvall. Stridsskola Nord, Officershögskolan, Umeå Stridsskola Mitt, Officershögskola, Linköping/Kvarn MHS, Militärhögskolan, KHS AK i Östersund MSS, Militärhögskolan, Skövde. Enstaka kurser, Umeå universitet, Mittuniversitetet och Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Sommar- och helgjobb inom restaurang/kök. MUF-ombudsman, Sundsvall. Yrkesofficer, Östersund. Partiombudsman, Sundsvall. Affärsområdeschef, Stockholm. Kommunalråd, Sundsvall.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 94-97 och 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:23 av Lars Beckman (M) 10 oktober 2019 Den ökande arbetslösheten
Interpellationsdebatt 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) 24 september 2019 Straffbeskattning av folket på landsbygden
Interpellationsdebatt 2018/19:272 av Jan Ericson (M) 24 september 2019 Skattebelastningen på privatbilismen

Reduktionsplikten och Försvarsmaktens förmåga att försvara Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:1989 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1989 Reduktionsplikten och Försvarsmaktens förmåga att försvara Sverige av Jörgen Berglund M till Statsrådet Anders Ygeman S I vår ska kraven på att mer förnybart bränsle ska blandas in i diesel och bensin öka. Detta är i grund och botten ett bra förslag om vi ska kunna nå klimatmålen och kommer att ställa

Inlämnad: 2021-02-26 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1989 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 91 kB)

Konstnärlig utsmyckning för Fortifikationsverkets fastigheter

Skriftlig fråga 2020/21:1947 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1947 Konstnärlig utsmyckning för Fortifikationsverkets fastigheter av Jörgen Berglund M till Statsrådet Åsa Lindhagen MP I Sverige finns något som heter enprocentsregeln, vilket är en finansieringsmodell för offentlig konst som innebär att cirka 1 procent av budgeten avsätts för konstnärlig gestaltning vid

Inlämnad: 2021-02-23 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1947 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 89 kB)

Beredskap för bränder i elbilar

Skriftlig fråga 2020/21:1944 av Jörgen Berglund (M)

Fråga 2020/21:1944 Beredskap för bränder i elbilar av Jörgen Berglund M till Statsrådet Mikael Damberg S Den amerikanska haverikommissionen NTSB har gjort en stor undersökning av räddningstjänster i USA. Resultatet visar att hälften av de undersökta räddningstjänsterna saknade god beredskap för bränder i el- och hybridbilar.

Inlämnad: 2021-02-23 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1944 av Jörgen Berglund (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se