Jörgen Berglund (M)

Jörgen Berglund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 166
Titel Yrkesofficer.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864249
E-post jorgen.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 19-. Suppleant skatteutskottet 18-19, arbetsmarknadsutskottet 18-19 och konstitutionsutskottet 19.
  • Föräldrar

    Göran Berglund och Rut Berglund, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Hedbergska gymnasiet, Sundsvall. Europaprogrammet, Mittuniversitetet, Sundsvall. Stridsskola Nord, Officershögskolan, Umeå Stridsskola Mitt, Officershögskola, Linköping/Kvarn MHS, Militärhögskolan, KHS AK i Östersund MSS, Militärhögskolan, Skövde. Enstaka kurser, Umeå universitet, Mittuniversitetet och Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Sommar- och helgjobb inom restaurang/kök. MUF-ombudsman, Sundsvall. Yrkesofficer, Östersund. Partiombudsman, Sundsvall. Affärsområdeschef, Stockholm. Kommunalråd, Sundsvall.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 94-97 och 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:6 Riksrevisionens rapport om projektbidrag från anslag 2:4 Krisberedskap

Motion 2021/22:4229 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4229 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:6 Riksrevisionens rapport om projektbidrag från anslag 2:4 Krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en oberoende översyn av fördelningen av projektbidrag inom


Utskottsberedning: 2021/22:FöU3

Motion 2021/22:4229 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4229 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 81 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2021/22:4014 av Pål Jonson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4014 av Pål Jonson m.fl. M Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2021/22:FöU1

Motion 2021/22:4014 av Pål Jonson m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2021/22:4014 av Pål Jonson m.fl. (M) (pdf, 107 kB)

Svensk materielförsörjning, forskning och försvarsindustri i teknologisk framkant

Motion 2021/22:3643 av Pål Jonson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3643 av Pål Jonson m.fl. M Svensk materielförsörjning, forskning och försvarsindustri i teknologisk framkant Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att öka försörjningssäkerheten i det militära försvaret och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FöU NU TU UbU UU 2021/22:FöU1 2021/22:KU1

Motion 2021/22:3643 av Pål Jonson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2021/22:3643 av Pål Jonson m.fl. (M) (pdf, 113 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se