Jörgen Grubb (SD)

Jörgen Grubb (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 148
Titel Projektledare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jorgen.grubb[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, finansutskottet 18-, skatteutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, trafikutskottet 18- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Nils-Arne Grubb och Anne Grubb.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    RIFOs styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skåne som pilotregion för gårdsförsäljning av öl, vin och cider

Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. SD Skåne som pilotregion för gårdsförsäljning av öl, vin och cider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skåne bör ges möjlighet att testas som pilotregion för gårdsförsäljning av egenproducerat öl, vin och cider

2021-09-24

Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ändringar skollagen och liknade förordningar gällande bosatta i Sverige

Motion 2021/22:372 av Jörgen Grubb (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:372 av Jörgen Grubb SD Ändringar skollagen och liknade förordningar gällande bosatta i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ändringar i skollagen och liknande gällande bosatta i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-24

Motion 2021/22:372 av Jörgen Grubb (SD) (docx, 88 kB) Motion 2021/22:372 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 69 kB)

Testa körkortsinnehavare från 65 år

Motion 2021/22:371 av Jörgen Grubb (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:371 av Jörgen Grubb SD Testa körkortsinnehavare från 65 år Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att testa körkortsinnehavare från 65 år och tillkännager detta för regeringen. Motivering Olyckor i trafiken orsakas mest av de yngre förarna

2021-09-24

Motion 2021/22:371 av Jörgen Grubb (SD) (docx, 85 kB) Motion 2021/22:371 av Jörgen Grubb (SD) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se