Jörgen Hellman (S)

Jörgen Hellman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 100
Titel Ekon.mag.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864832
E-post jorgen.hellman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2017-03-13
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Vice ordförande 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-06-28 – 2016-09-15
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-03-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Ordförande 2014-10-24 – 2018-10-09
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-10-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-11-09 –
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2015-02-18 – 2020-02-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 10-16, skatteutskottet 16 och vice ordförande 16-18 och ordförande 18-. Suppleant finansutskottet 06-10 och 19-, skatteutskottet 06-10 och 14-16, kulturutskottet 10-13 och konstitutionsutskottet 17-18. Kvittningsman Socialdemokraterna 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14 och 18-19, ordförande 14-18. Ledamot krigsdelegationen 16-. Revisor Systembolaget AB 15-.
  • Föräldrar

    Sigvard Hellman och Anita Hellman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Trollhättan 79-82. Ekon.mag., Göteborgs universitet 01.
  • Anställningar

    Kommunalråd, Lilla Edet 91-02. Kommunsekreterare, Socialdemokraterna 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    F.d. styrelseledamot, Brottsförebyggande rådet och Länsstyrelsen i Älvsborgs län. Ledamot, Utjämningskommittén 08. Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Revisor, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lilla Edet 88-02. Revisor, Lilla Edet 06-. Ersättare, regionfullmäktige och kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 02-06. Styrelseordförande, Natur- och kulturarvsstyrelsen i Västra Götaland 02-06. Ordförande, Vänersborgsbostäder 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Fuxerna och Lilla Edets arbetarekommun. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg. Styrelseordförande, Bohusläns museum och Västergötlands museum 02-06. Vice ordförande, Bohusläns museum 10-14. Ordförande, Socialdemokraterna i Norra Älvsborg, vice ordförande, Dal/Väst S-Förening i Vänersborg. Ordförande i Fyrbodals Socialdemokratiska partidistrikt och ledamot i Socialdemokraternas partistyrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vänern och Göta älv

Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. S Vänern och Göta älv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att utveckla sjöfarten i Göta älv och Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Intensifiering av trafiksäkerhetsarbetet

Motion 2020/21:2398 av Jörgen Hellman (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2398 av Jörgen Hellman S Intensifiering av trafiksäkerhetsarbetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om trafiksäkerhet, nollvisionen och kontroller och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har varit och är mycket framgångsrikt


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:2398 av Jörgen Hellman (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2398 av Jörgen Hellman (S) (pdf, 75 kB)

Infrastrukturen inom Fyrbodal

Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. S Infrastrukturen inom Fyrbodal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera möjligheterna att utveckla väg- och järnvägstrafiken inom Fyrbodal samt el, laddinfrastruktur och biogas


Utskottsberedning: TU

Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se