Josef Fransson (SD)

Josef Fransson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 269
Titel Högskoleingenjör.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post josef.fransson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-19
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-11-26 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 14-18 och försvarsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 10-13, trafikutskottet 10-13 näringsutskottet 12-14 och 18-, miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och EU-nämnden 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Mekanikern Lars Erik Johansson och undersköterskan Ewa Fransson.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 10-.
  • Bostadsort

    Skövde

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nationell folkräkning

Skriftlig fråga 2021/22:1526 av Josef Fransson (SD)

Fråga 2021/22:1526 Nationell folkräkning av Josef Fransson SD till Statsrådet Ida Karkiainen S Det har i riksdagen formerats en majoritet bestående av Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Ibrahim Baylan kring frågan om genomförande av en folkräkning och där ett tillkännagivande riktats

Inlämnad: 2022-04-28 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1526 av Josef Fransson (SD) (pdf, 76 kB)

Subventionerna till serverhallarna

Skriftlig fråga 2021/22:1430 av Josef Fransson (SD)

Fråga 2021/22:1430 Subventionerna till serverhallarna av Josef Fransson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Enligt en samanställning har de serverhallsbolag som etablerat sig i Sverige hittills fått investeringsstöd och elskatterabatter på över 1 miljard kronor, en summa som snabbt växer då serverhallarna

Inlämnad: 2022-04-06 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1430 av Josef Fransson (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas och skärpta regler för utvinning i alunskiffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:150 Förbud mot utvinning av kol, olja och naturgas


Utskottsberedning: 2021/22:NU23

Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4468 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.