Josef Fransson (SD)

Josef Fransson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 269
Titel Högskoleingenjör.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post josef.fransson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-01-25 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-19
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-11-26 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 14-18 och försvarsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 10-13, trafikutskottet 10-13 näringsutskottet 12-14 och 18-, miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och EU-nämnden 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Mekanikern Lars Erik Johansson och undersköterskan Ewa Fransson.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde 10-.
  • Bostadsort

    Skövde

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015

Motion 2014/15:3098 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3098 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2014/15:123 Ambitionshöjning för förnybar el och kontrollstation för


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3098 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:3098 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2014/15:112 Nordisk balansavräkning

Motion 2014/15:3097 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3097 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:112 Nordisk balansavräkning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att den systemansvariga myndigheten inte uppdrar


Utskottsberedning: 2015/16:NU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3097 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:3097 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se