Josefin Malmqvist (M)

Josefin Malmqvist (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 320
Titel Managementkonsult.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866631
E-post josefin.malmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2020-09-16
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-05-10
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-05-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-19, justitieutskottet 18-19, EU-nämnden 19-, arbetsmarknadsutskottet 19 och finansutskottet 19-. Suppleant Överklagandenämnden för nämndemannauppdrag 18-.
  • Utbildning

    International Baccalaureate (IB), Malmö Borgarskola 03-06. BA (Hons) filosofi, statsvetenskap och nationalekonomi, University of Oxford, Oxford 07-10.
  • Anställningar

    Kommunikationskonsult, Aspekta, 10-12. Borgarrådssekreterare, Stockholms stadshus, 12-14. Managementkonsult inom kris- och riskhantering, 4C Strategies, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 10-12. Vice ordförande, fritidsnämnden, Malmö 10-12. Kommunfullmäktig, Sundbyberg 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Sundbyberg 16-. Ordförande, integrationsutskottet, Sundbyberg 16-18 och social- och arbetsmarknadsnämnden, Sundbyberg 1 -18, vice ordförande 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderaterna i Stockholms läns förbundsstyrelse 17-. Ordförande, Moderaterna Sundbyberg 16-. Distriktsordförande, MUF Skåne 11-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av proposition 2020/21:34 Revision av det enhetliga elektroniska rapporteringsformatet

Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. M med anledning av proposition 2020/21:34 Revision av det enhetliga elektroniska rapporteringsformatet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast möjligt bör ta initiativ till en översyn med

2020-10-29

Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:3746 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: NU SkU 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Familjerätt

Motion 2020/21:3103 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3103 av Josefin Malmqvist m.fl. M Familjerätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta altruistiskt surrogatmoderskap i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga


Utskottsberedning: CU SoU

Motion 2020/21:3103 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:3103 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se