Juno Blom (L)

Juno Blom (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län, plats 149
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post juno.blom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Partisekreterare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2019-06-28 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-15 – 2019-09-05
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-12-19 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-09-05 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 18-19, arbetsmarknadsutskottet 18- och civilutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett skolsystem för kunskap och bildning

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. L Ett skolsystem för kunskap och bildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om särskilda satsningar för att lyfta skolor i utsatta områden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU1

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 109 kB)

Stärk barns rättigheter

Motion 2021/22:3972 av Juno Blom m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3972 av Juno Blom m.fl. L Stärk barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den som hör eller förhör ett barn bör ha särskild utbildning för detta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU JuU SoU UbU

Motion 2021/22:3972 av Juno Blom m.fl. (L) (docx, 108 kB) Motion 2021/22:3972 av Juno Blom m.fl. (L) (pdf, 217 kB)

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU UU 2021/22:TU5 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 145 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se