Jytte Guteland (S)

Jytte Guteland (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jytte.guteland[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-10-04 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Dokument:

Sveriges klimatpolitik under ordförandeskapet i EU

Interpellation 2022/23:64 av Jytte Guteland (S)

Interpellation 2022/23:64 Sveriges klimatpolitik under ordförandeskapet i EU av Jytte Guteland S till Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Den 1 januari 2023 tar Sverige över som ordförande i EU:s ministerråd. Ordförandeskapet äger rum i den tid då det pågår trepartssamtal om flera av klimatdirektiven i EU:s

Inlämnad: 2022-11-29 Svarsdatum: 2023-01-17 Besvarare: Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:64 av Jytte Guteland (S) (pdf, 91 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. S Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 50
Utskottsberedning: JuU MJU NU TU 2022/23:CU13 2022/23:MJU 2022/23:MJU1

Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (docx, 99 kB) Motion 2022/23:2073 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (pdf, 158 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2022/23:2072 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2072 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. S Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 16
Utskottsberedning: MJU 2022/23:MJU 2022/23:MJU2

Motion 2022/23:2072 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (docx, 101 kB) Motion 2022/23:2072 av Anna-Caren Sätherberg m.fl. (S) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.