Kadir Kasirga (S)

Kadir Kasirga (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Kriminalvårdare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kadir.kasirga[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-03-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-03-08
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-08
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-04 –
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-08
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18- och arbetsmarknadsutskottet 18.
  • Föräldrar

    Kocer Kasirga och undersköterskan Remziye Kasirga.
  • Utbildning

    Grundskola, Turkiet. Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet, Kärrtorp, Stockholm, slutår 96. Långholmens folkhögskola, samhällspolitiska programmet 98. Södertörns högskola, kultur-, samhälls- och historieprogrammet, idéhistoria, statsvetenskap 99-06 .
  • Anställningar

    Tågvärd, Connex Tunnelbanan, Stockholm 00-03. SL kundtjänst 04-08. Biljettkontrollant, Securitas AB 08-10. Biljettkontrollant och spärrexpeditör MTR AB 10-15. Kriminalvårdare, Kriminalvården 12-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Stockholm 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen, Stockholm 14-18. Stadsdelsnämndsordförande, Hässelby-Vällingby 14-18. Styrelseordförande, Stockholmshem AB 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Stockholmshem AB 14-18. Styrelseledamot, Seko Stockholm 11-19 Fackligt-politiskt ansvarig, Seko Stockholm 14-18. Styrelsesuppleant, Sabo 17-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. S Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett väl fungerande

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 55
Utskottsberedning: MJU NU UbU 2022/23:CU12 2022/23:FiU22 2022/23:MJU 2022/23:TU1 2022/23:TU4 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2140 av Gunilla Svantorp m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Vårdföretagens etableringsfrihet och etableringskontroll

Motion 2022/23:2039 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2039 av Lawen Redar m.fl. S Vårdföretagens etableringsfrihet och etableringskontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa etableringskontroll för vårdföretag och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag har

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2039 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2039 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU7

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.