Kajsa Fredholm (V)

Kajsa Fredholm (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 105
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kajsa.fredholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2022-10-26 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Djurskydd

Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. V Djurskydd 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Djurvälfärden behöver stärkas 3.1Avveckla pälsdjursfarmerna 3.2Förbud mot försäljning av nyproducerad päls från djur i bur 3.3Utfasning av hönsburar 3.4Inför förbud mot koldioxidbedövning

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 20
Utskottsberedning: UbU 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:1248 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Minskad övergödning

Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. V Minskad övergödning 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Haven som ekosystem är hotade 3.1Inför en ny havsmiljölag 3.2Övergödningen är ett akut hot 3.2.1Öka takten i åtgärdsprogram för vatten- och havsmiljö och stärk samordningen 3.2.2Inför

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2022/23:1247 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 135 kB)

Hållbart skogsbruk för biologisk mångfald och klimatet

Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. V Hållbart skogsbruk för biologisk mångfald och klimatet 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Levande skogar med hög klimatnytta 3.1Fördubbla den naturliga kolsänkan i Sverige 3.2Skapa ekonomiska incitament för privata skogsägare att stärka

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 23
Utskottsberedning: MJU 2022/23:MJU2 2022/23:NU4

Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2022/23:1246 av Kajsa Fredholm m.fl. (V) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.