Kalle Larsson (V)

Kalle Larsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-03-01
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En omprövning av pensionssystemet

Interpellation 2009/10:319 av Larsson, Kalle (v)

den 30 mars Interpellation 2009/10:319 En omprövning av pensionssystemet av Kalle Larsson v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Pensionsmyndigheten har nu kommit med en prognos för utvecklingen av inkomstpensionen de kommande åren. Så mycket sänks din inkomstpension 2011: Inkomstpension respektive sänkning

Inlämnad: 2010-03-30 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En omprövning av pensionssystemet

Politiskt ansvar för återvändandearbetet i asylprocessen

Interpellation 2008/09:563 av Larsson, Kalle (v)

den 3 juni Interpellation 2008/09:563 Politiskt ansvar för återvändandearbetet i asylprocessen av Kalle Larsson v till statsrådet Tobias Billström m Regeringen har utnämnt 2009 till återvändandeåret. Denna satsning innebär bland annat att regeringen anvisat 40 miljoner kronor för att öka ambitionerna med att genomföra

Inlämnad: 2009-06-03 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Politiskt ansvar för återvändandearbetet i asylprocessen

Försäkringskassa utan förseningar

Interpellation 2008/09:250 av Ericson, Gunvor G (mp)

den 15 januari Interpellation 2008/09:250 Försäkringskassa utan förseningar av Gunvor G Ericson mp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan har genomgått en stor förändring. 21 länsorganisationer och en statlig myndighet har slagits ihop till en gemensam myndighet. Kontor har stängts och flytt

Inlämnad: 2009-01-15 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försäkringskassa utan förseningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.