Kalle Larsson (V)

Kalle Larsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-03-01
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:192 Umgängesstöd och socialtjänstens förutsättningar att tala med barn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast återkommer med förslag till ändringar i lagstiftningen som


Utskottsberedning: 2009/10:CU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) (doc, 59 kB) Motion 2009/10:C23 av LiseLotte Olsson m.fl. (v) (pdf, 178 kB)

med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler

Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:185 Allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag och reformerade hyressättningsregler Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:185 Allmänna kommunala bostadsaktiebolag och reformerade


Utskottsberedning: 2009/10:CU24
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v) (doc, 88 kB) Motion 2009/10:C21 av Egon Frid m.fl. (v) (pdf, 231 kB)

med anledning av prop. 2009/10:188 Nationell sfi-bonus

Motion 2009/10:A14 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:A14 av Berit Högman m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:188 Nationell sfi-bonus 79016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Vi tre partier, Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet, avvisar förslaget att permanenta försöket med sfi-bonus.


Utskottsberedning: 2009/10:AU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A14 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp) (doc, 52 kB) Motion 2009/10:A14 av Berit Högman m.fl. (s, v, mp) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.