Kalle Larsson (V)

Kalle Larsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-03-01
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

redovisning av frånvaro i gymnasiebetyg

Skriftlig fråga 1999/2000:1351 av Larsson, Kalle (v)

den 24 augusti Fråga 1999/2000:1351 av Kalle Larsson v till statsrådet Ingegerd Wärnersson om redovisning av frånvaro i gymnasiebetyg Stockholms stad har nyligen beslutat att gymnasieelevernas frånvaro ska redovisas i slutbetyget från gymnasieskolan. Beslutet kommer att drabba enskilda elever på ett mycket hårt och

Inlämnad: 2000-08-24 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor

Motion 1999/2000:Ub20 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub20 av Danestig, Britt-Marie v med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor I regeringens proposition 1999/2000:68 Vissa skolfrågor föreslås bland annat att det tidigare beslutade examensarbetet nu kallat projektarbete skall betygsättas enligt den betygsskala som gäller för kärnämnes-


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:78 Ändrad verksamhetsform för SJ m.m.

Motion 1999/2000:T13 av Karin Svensson Smith m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:T13 av Svensson Smith, Karin v med anledning av prop. 1999/2000:78 Ändrad verksamhetsform för SJ, m.m. 1 Effekter av avregleringen av järnvägstrafiken Upprinnelsen till det föreliggande förslaget om bolagisering av SJ ska ses i relation till 1988 års trafikpolitiska beslut. Då beslutades


Utskottsberedning: -----------1999/2000:TU11
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.