Kalle Larsson (V)

Kalle Larsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-03-01
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Militärkuppen i Thailand

Skriftlig fråga 2005/06:2144 av Larsson, Kalle (v)

den 26 september Fråga 2005/06:2144 av Kalle Larsson v till utrikesminister Jan Eliasson s Militärkuppen i Thailand Den 19 september inleddes en statskupp i Thailand. Militär omringade regeringsbyggnader och tog över styret av landet. Allt tyder på att landets monark befinner sig i kulisserna bakom kuppen. Thailand

Inlämnad: 2006-09-26 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Möjlighet till asyl vid flykt från kriget mot Libanon

Skriftlig fråga 2005/06:1979 av Larsson, Kalle (v)

den 7 augusti Fråga 2005/06:1979 av Kalle Larsson v till statsrådet Barbro Holmberg s Möjlighet till asyl vid flykt från kriget mot Libanon Israels krigföring mot Libanon har många dimensioner. En är att den tvingar människor på flykt. I den tidigare utlänningslagen fanns möjligheten att få skydd undan väpnad konflikt

Inlämnad: 2006-08-07 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

med anledning av skr. 2005/06:206 Ett Sverige för barn – redogörelse för regeringens barnpolitik

Motion 2005/06:So49 av Ulla Hoffmann och Kalle Larsson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Sveriges hantering av svårt sjuka och svårt traumatiserade barn och deras föräldrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om genomförandet av reformen om mottagande av ensamkommande

2006-06-08

Motion 2005/06:So49 av Ulla Hoffmann och Kalle Larsson (v) (doc, 55 kB) Motion 2005/06:So49 av Ulla Hoffmann och Kalle Larsson (v) (pdf, 185 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.