Kalle Olsson (S)

Kalle Olsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 79
Titel Ledarskribent/Politisk redaktör.
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864250
E-post kalle.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-14 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-12-13 – 2019-01-13
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-12-12
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-04-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-28
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15 och 19 samt försvarsutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 14-18 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17 och 18. Suppleant finansutskottet 17-18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-18 och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 18-.
  • Föräldrar

    Busschauffören Ruben Olsson och sjuksköterskan Kajsa Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola. Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Östersund. Naturvetenskapligt basår, Östersund. Statsvetenskap, Mittuniversitetet och Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Städare och badvakt, Storsjöbadet Östersund. Reporter, Östersunds-Postens sportavdelning. Politisk redaktör, Länstidningen.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet 17-18. Ledamot, Alarmeringstjänstutredningens politiska referensgrupp 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mittuniversitetet

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska även framgent vara


Utskottsberedning: 2020/21:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. S En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att på sikt göra förskolan avgiftsfri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2020/21:UbU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. S Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör se över möjligheten att satsa en större andel av biståndet på


Utskottsberedning: 2020/21:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se