Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Satsning på Södra stambanan och Ostlänken

Skriftlig fråga 2011/12:37 av Granbom Ellison, Karin (FP)

den 12 oktober Fråga 2011/12:37 Satsning på Södra stambanan och Ostlänken av Karin Granbom Ellison FP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M De stora kapacitetsbegränsningar som råder på Södra stambanan måste avhjälpas. Förseningar tillhör vardagen, och trängseln i tågen och på spåren är enorm. Punktligheten

Inlämnad: 2011-10-12 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Åtgärder mot kadmium för att skydda människor och miljö

Skriftlig fråga 2010/11:667 av Granbom Ellison, Karin (FP)

den 30 augusti Fråga 2010/11:667 Åtgärder mot kadmium för att skydda människor och miljö av Karin Granbom Ellison FP till miljöminister Andreas Carlgren C Kadmium är på väg att bli ett folkhälsoproblem. Många svenskar utsätts för så mycket kadmium att det finns risk att det bidrar till skador på skelett och njurar.Så

Inlämnad: 2011-08-30 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Placeringen i ungdomshem av unga med vårdbehov

Skriftlig fråga 2008/09:1136 av Granbom Ellison, Karin (fp)

den 12 augusti Fråga 2008/09:1136 Placeringen i ungdomshem av unga med vårdbehov av Karin Granbom Ellison fp till socialminister Göran Hägglund kd I Dagens Nyheter den 7 augusti 2009 framkommer det att autistiska barn som omhändertagits av socialtjänsten har placerats i statliga, slutna ungdomshem tillsammans

Inlämnad: 2009-08-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se