Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:154 Lag om luftfartsskydd

Motion 2003/04:Ju27 av Johan Pehrson m.fl. (fp, c)

Motion till riksdagen 2003/04:Ju27 av Johan Pehrson m.fl. fp, c med anledning av prop. 2003/04:154 Lag om luftfartsskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att företag vid flygplatser inte skall få ansvara för säkerhetskontrollerna av den egna personalen


Utskottsberedning: 2004/05:JuU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

skydd av kriminella

Skriftlig fråga 2003/04:1254 av Granbom, Karin (fp)

den 26 maj Fråga 2003/04:1254 av Karin Granbom fp till justitieminister Thomas Bodström om skydd av kriminella Den organiserade brottsligheten blir ett allt större problem. Brottslingar sluter sig samman i kriminella gäng och organisationer för att bedriva grov brottslighet. För att bli medlem i dessa organisationer

Inlämnad: 2004-05-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

vapenattrapper

Skriftlig fråga 2003/04:1224 av Granbom, Karin (fp)

den 18 maj Fråga 2003/04:1224 av Karin Granbom fp till justitieminister Thomas Bodström om vapenattrapper I svenska hobbyaffärer finns soft air guns till försäljning till alla som fyllt 18 år. Ammunitionen är vanligtvis gjord av plast och vapnen marknadsförs som leksaker för vuxna. För köp och innehav finns inga

Inlämnad: 2004-05-18 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se