Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges medverkan vid biståndsinsats till Spanien

Skriftlig fråga 2005/06:1825 av Granbom, Karin (fp)

den 14 juni Fråga 2005/06:1825 av Karin Granbom fp till utrikesminister Jan Eliasson s Sveriges medverkan vid biståndsinsats till Spanien Under det senaste året har ökningen av migranter till Kanarieöarna varit drastisk. Tusentals kommer i båtar med livet som insats från ekonomiskt ohållbara situationer för att

Inlämnad: 2006-06-14 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Anstalten Kolmårdens långsiktiga inriktning

Interpellation 2005/06:427 av Granbom, Karin (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:427 av Karin Granbom fp till justitieminister Thomas Bodström s Anstalten Kolmårdens långsiktiga inriktning I augusti 2004 öppnades kriminalvårdsanstalten Kolmården som med 150 platser är Sveriges största öppna anstalt. Syftet när anstalten öppnades var att den skulle bli Sveriges

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Anstalten Kolmårdens långsiktiga inriktning

Häktesförhandlingar via videolänk

Skriftlig fråga 2005/06:1628 av Granbom, Karin (fp)

den 16 maj Fråga 2005/06:1628 av Karin Granbom fp till justitieminister Thomas Bodström s Häktesförhandlingar via videolänk I Östergötland, vid Linköpings och Norrköpings tingsrätter, pågår sedan början av 2006 ett försök med häktesförhandlingar via videolänk. Den häktade kan då medverka i förhandlingen via länk

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se