Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

regeringens ställningstagande inför FN:s toppmöte

Skriftlig fråga 2004/05:2078 av Granbom, Karin (fp)

den 2 augusti Fråga 2004/05:2078 av Karin Granbom fp till utrikesminister Laila Freivalds om regeringens ställningstagande inför FN:s toppmöte Den 1416 september ska det hållas FN-toppmöte då bland annat FN:s omorganisation ska diskuteras. För att världsorganisationen ska kunna fungera effektivt i skapandet av fred

Inlämnad: 2005-08-02 Besvarare: Laila Freivalds (S)

dödsstraffet i Uzbekistan

Skriftlig fråga 2004/05:1869 av Granbom, Karin (fp)

den 14 juni Fråga 2004/05:1869 av Karin Granbom fp till utrikesminister Laila Freivalds om dödsstraffet i Uzbekistan Uzbekistan är ett land där medborgerliga fri- och rättigheter är starkt eftersatta. Rättssystemet präglas av korruption och rättsosäkerhet. Tortyr för att tvinga fram bevisning och hot mot offrens anhöriga

Inlämnad: 2005-06-14 Besvarare: Laila Freivalds (S)

förflyttningar av asylsökande

Skriftlig fråga 2004/05:1821 av Granbom, Karin (fp)

den 7 juni Fråga 2004/05:1821 av Karin Granbom fp till statsrådet Barbro Holmberg om förflyttningar av asylsökande I slutet av maj flyttades 36 av tilltänkta 103 asylsökande från Östergötland med buss till Boliden och Jörn i Västerbotten en resa på cirka hundra mil. Resan föranleddes av att förläggningen i Boxholm

Inlämnad: 2005-06-07 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.