Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hållbart fiske

Skriftlig fråga 2006/07:1310 av Granbom, Karin (fp)

den 7 juni Fråga 2006/07:1310 Hållbart fiske av Karin Granbom fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Att möjliggöra utveckling av både hållbara fiskbestånd och ett långsiktigt hållbart fiske är en viktig del i Folkpartiet liberalernas havsmiljöpolitik. Vi har också hittills fått signaler om att det även kommer

Inlämnad: 2007-06-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Textning av tv-program

Motion 2006/07:Kr301 av Anita Brodén och Karin Granbom (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Kr301 av Anita Brodén och Karin Granbom fp Textning av tv-program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fler textade program i SVT. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att samhället


Utskottsberedning: 2006/07:KrU1 2006/07:KrU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:Kr301 av Anita Brodén och Karin Granbom (fp) (doc, 41 kB) Motion 2006/07:Kr301 av Anita Brodén och Karin Granbom (fp) (pdf, 158 kB)

Europadagen som allmän flaggdag

Motion 2006/07:K328 av Cecilia Wigström i Göteborg och Karin Granbom (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:K328 av Cecilia Wigström i Göteborg och Karin Granbom fp Europadagen som allmän flaggdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Europadagen bör bli en allmän flaggdag. Motivering Den 9 maj 1950 presenterade Frankrikes


Utskottsberedning: 2006/07:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:K328 av Cecilia Wigström i Göteborg och Karin Granbom (fp) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:K328 av Cecilia Wigström i Göteborg och Karin Granbom (fp) (pdf, 141 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.