Karin Granbom Ellison (FP)

Karin Granbom Ellison (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel Civilekonom
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-04-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-10-26 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-12
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2007-10-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder mot fakturaskojeri

Skriftlig fråga 2007/08:1350 av Granbom, Karin (fp)

den 12 juni Fråga 2007/08:1350 Åtgärder mot fakturaskojeri av Karin Granbom fp till finansminister Anders Borg m Årligen lyckas fakturaskojare få in mellan 500 miljoner och 1 miljard kronor från företag, organisationer och föreningar som drabbas av bluffakturor eller av tveksamma marknads- och affärsmetoder. Ett

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Underlättande av ägarskifte i småföretag

Skriftlig fråga 2007/08:1331 av Granbom, Karin (fp)

den 11 juni Fråga 2007/08:1331 Underlättande av ägarskifte i småföretag av Karin Granbom fp till näringsminister Maud Olofsson c Många företagare närmar sig pensionen. Ungefär en tredjedel av egenföretagarna eller personer anställda i eget företag är över 55 år. För att företagen ska överleva och vidareutvecklas

Inlämnad: 2008-06-11 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Nobelmuseum

Skriftlig fråga 2007/08:1311 av Granbom, Karin (fp)

den 5 juni Fråga 2007/08:1311 Nobelmuseum av Karin Granbom fp till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m I dag finns det ett vackert och välskött, men dock provisoriskt, Nobelmuseum i Gamla stan i Stockholm. Alfred Nobel, pristagarna och forskningen bakom prisen skulle kunna lyftas fram betydligt mer. Spännande

Inlämnad: 2008-06-05 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.