Karin Israelsson (-)

Karin Israelsson (C)

Född år 1941
Avliden den 25 april 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-02-01 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1986-11-18 – 1991-09-30
    • Ledig 1986-10-18 – 1986-11-17
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1986-10-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-08 – 1994-06-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-06-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Ledamot 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-10-17
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1981-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-02-24 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1997-05-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-04-26 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1997-04-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub42 av Elver Jonsson m.fl. (fp, c, m, s, v, mp, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub42 av Elver Jonsson m.fl. fp, c, m, s, v, mp, kd med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet Förstärkt droginformation Det allt starkare trycket att införskaffa och konsumera olika slags droger är alarmerande, särskilt för den yngre generationen.


Utskottsberedning: ---1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So50 av Roland Larsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:So50 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Centerpartiet motionerade hösten 1997 till riksdagen om hur vi anser att omsorgen om de äldre ska utvecklas. I denna motion ger vi främst svar på regeringens förslag i propositionen


Utskottsberedning: -------------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi59 av Karin Israelsson (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi59 av Karin Israelsson c med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Bakgrund Riksdagen beslöt i juni 1997 att införa tillfällig avgångsersättning TAE för dem som under tiden 1 juli 31 december 1997 fyllt 60 men ej 65 år, och under perioden 1 jan 1996 15 april


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se