Karin Pilsäter (FP)

Karin Pilsäter (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Ekonomichef
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2005-12-29 – 2010-02-02
    • Ledig 2005-11-26 – 2005-12-28
    • Ordinarie 2004-01-01 – 2005-11-25
    • Ledig 2003-11-20 – 2003-12-31
    • Ordinarie 2002-02-28 – 2003-11-19
    • Ledig 2002-01-26 – 2002-02-27
    • Ordinarie 1999-12-29 – 2002-01-25
    • Ledig 1999-11-22 – 1999-12-28
    • Ordinarie 1999-01-01 – 1999-11-21
    • Ledig 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Ordinarie 1995-01-01 – 1998-10-12
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-05-10 – 1994-06-19
    • Ersättare 1991-10-05 – 1993-03-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-06-19 – 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-02-05
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-16 – 1997-11-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-07-01
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2010-02-05
    • Suppleant 1999-01-29 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-02-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-03-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:NU9 20 januari 2010 Vissa immaterialrättsliga frågor
Debatt om förslag 2009/10:NU10 17 december 2009 Förändrad ägarstruktur i Aktiebolaget Svensk Bilprovning m.m.
Debatt om förslag 2009/10:NU1 14 december 2009 Utgiftsområde 24 Näringsliv
Debatt om förslag 2009/10:NU6 4 november 2009 Genomförande av tjänstedirektivet

Dokument:

Införandet av Teckalkriterierna i LOU

Skriftlig fråga 2009/10:134 av Pilsäter, Karin (fp)

den 27 oktober Fråga 2009/10:134 Införandet av Teckalkriterierna i LOU av Karin Pilsäter fp till statsrådet Mats Odell kd Regeringsrätten konstaterade i sina domar 172-175-06 i mars 2008 att Simrishamn och Tomelilla kommun brutit mot LOU, lagen om offentlig upphandling, då de köpt avfallsbehandlingstjänster från

Inlämnad: 2009-10-27 Besvarare: Mats Odell (KD)

Södertörns infrastruktur

Motion 2009/10:T530 av Karin Pilsäter (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:T530 av Karin Pilsäter fp Södertörns infrastruktur fp1422 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Södertörns infrastruktur för jobb och tillväxt. Södertörn en attraktiv region Södertörn har såväl geografiskt, historiskt


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T530 av Karin Pilsäter (fp) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:T530 av Karin Pilsäter (fp) (pdf, 142 kB)

Lika villkor för kulturen

Motion 2009/10:Sk425 av Karin Pilsäter (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk425 av Karin Pilsäter fp Lika villkor för kulturen fp1415 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om likvärdiga definitioner av kultur, så att dans innefattas i kulturens lägre moms. Motivering Allt som är kultur kanske


Utskottsberedning: 2009/10:SkU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk425 av Karin Pilsäter (fp) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:Sk425 av Karin Pilsäter (fp) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.