Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsperson 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 – 2020-02-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen för KSAN, Kvinnoorganisationernas samarbetsråd i alkohol- och narkotikafrågor. Ledamot, Vänsterpartiets partistyrelse 12-.
  • Litteratur

    Dogmer som dödar - vägval för svensk narkotikapolitik (17, tillsammans med andra) och Medmänsklighet - vägen till en ny gemenskap (18, tillsammans med andra).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-18 och EU-nämnden 19-. Kvittningsman Vänsterpartiet 17-. Suppleant ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om kompensation för höga drivmedelskostnader.

Inlämnad: 2022-06-07 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4755 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4755 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Spelinspektionen, i samråd med Folkhälsomyndigheten, bör ges i uppdrag att utarbeta en modell för

Inlämnad: 2022-05-31 Förslag: 4
Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4755 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4755 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård

Motion 2021/22:4743 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4743 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag på ny lydelse av 9 a första

Inlämnad: 2022-05-19 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:SoU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4743 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4743 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.