Karin Sundin (S)

Karin Sundin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 341
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2022/23:2061 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2061 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Ta tillbaka den demokratiska kontrollen över välfärden 2.Välfärdens finansiering 3.Hälso- och sjukvård 3.1 Svensk hälso- och sjukvård behöver

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 73
Utskottsberedning: KrU KU UbU 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:FiU26 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2061 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 168 kB) Motion 2022/23:2061 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 318 kB)

Kunskapslyft för barns rättigheter

Motion 2022/23:2014 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2014 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 3
Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2022/23:2014 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2014 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Oslo–Stockholm 2.55

Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta utreda sträckan OsloStockholm tillsammans med Norge samt förstärka dialogen med Norges regering i ärendet och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.