Karl-Göran Biörsmark (FP)

Karl-Göran Biörsmark (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel adjunkt
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-11-17 – 2002-09-30
    • Ledig 1992-10-17 – 1992-11-16
    • Ordinarie 1991-11-12 – 1992-10-16
    • Ledig 1991-10-12 – 1991-11-11
    • Ordinarie 1990-11-12 – 1991-10-11
    • Ledig 1990-10-12 – 1990-11-11
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1990-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1994-06-20 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-06-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1989-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-09-17
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-09 – 1991-09-29
    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
Interpellationsdebatt 2000/01:359 av Fleetwood, Elisabeth (m) 2 maj 2001 osteoporos
Interpellationsdebatt 2000/01:358 av Wallin, Gunnel (c) 2 maj 2001 tillgång till vård och personal inom hälso- och sjukvården
Interpellationsdebatt 2000/01:341 av Ek, Lena (c) 24 april 2001 Sveriges åtagande enligt Kyotoprotokollet

Bujagalidammen i Uganda

Skriftlig fråga 2001/02:1248 av Biörsmark, Karl-Göran (fp)

den 28 maj Fråga 2001/02:1248 av Karl-Göran Biörsmark fp till statsrådet Jan O Karlsson om Bujagalidammen i Uganda I Uganda finns det långtgående planer på att bygga ett vattenkraftverk, den s.k. Bujagalidammen. Dammprojektet, Bujagali Hydropower Project, har pågått under lång tid och Sverige är i hög grad inblandat.

Inlämnad: 2002-05-28 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi39 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi39 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Makten, pengarna och livet 4 Det ekonomiska läget i världen, Europa och Sverige 6 Den internationella


Utskottsberedning: 2001/02:FiU20 2001/02:FiU21
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:115 EU:s framtidsfrågor

Motion 2001/02:K86 av Karl-Göran Biörsmark m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2001/02:K86 av Karl-Göran Biörsmark m.fl. fp med anledning av skr. 2001/02:115 EU:s framtidsfrågor 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att i konventet undvika att driva enskilda sakfrågor och i stället fokusera på frågan hur


Utskottsberedning: 2001/02:KU34 2001/02:KUU2
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se