Karolina Skog (MP)

Karolina Skog (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 283
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karolina.skog[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-22 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Miljöpartiet de gröna

    • Vice gruppledare 2021-02-22 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-01-23 – 2019-02-07
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-13 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2021-02-25 –
    • Miljö- och energidepartementet

    • Miljöminister 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (miljöminister), Miljö- och energidepartementet 160525-190121. Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19- och utbildningsutskottet 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, socialförsäkringsutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Vipeholmsgymnasiet, Lund, examen 95. Magister i humanekologi, Lunds universitet 05.
  • Anställningar

    Administratör, Grön Ungdom 01-04. Riksorganisation, Miljöpartiet 05-06 och olika tjänster, bl.a. redaktör för tidskriften Grönt 06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Malmö stad.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Etikprövningsnämnden 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd för framtidens trafik, VA Syd kommunalförbund 10-14. Ledamot i förbundsfullmäktige, VA Syd kommunalförbund 14-16. Kommunalråd för stadsbyggnad och service, Malmö stad 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Gröna Studenter 04-07. Ordförande, Miljöpartiet i Malmö 07. Ordförande, Svenska Ekodemiker 07. Ordförande, Hållbart Universitet, Lund 07. Ersättare, Styrelse Sysav AB 06-10. Vice ordförande, ägarnämnden Malmö Sydvatten AB. Styrelseledamot, SKL-styrelsen, ersättare 12-14. Ordförande, Svenska Cykelstäder 15. Vice ordförande, Svenska Spårvägsstäder 15. Ledamot, SKL samhällsbyggnadsberedning 14-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Hållbarhet, natur och friluftsliv i skolan

Motion 2021/22:4101 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4101 av Annika Hirvonen m.fl. MP Hållbarhet, natur och friluftsliv i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om miljö, hållbarhet och biologisk mångfald i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:4101 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4101 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 80 kB)

Släpp barnen fria

Motion 2021/22:4067 av Karolina Skog (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4067 av Karolina Skog MP Släpp barnen fria Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta riktlinjer och förbättrad uppföljning för utformning av gårdar vid förskolor och skolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU KrU MJU TU 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4067 av Karolina Skog (MP) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4067 av Karolina Skog (MP) (pdf, 91 kB)

Kraftfull politik för att möta klimatnödläget

Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Kraftfull politik för att möta klimatnödläget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att upprätta en vetenskapligt baserad nationell koldioxidbudget för Sverige samt att styrmedel och åtgärder ska utformas och


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU UbU 2021/22:FiU20 2021/22:FiU22 2021/22:FiU34 2021/22:NU11 2021/22:NU4 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2021/22:4066 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se