Katarina Tolgfors (M)

Katarina Tolgfors (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 234
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katarina.tolgfors[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Elisabeth Svantesson
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-11-29 – 2026-09-21

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.