Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Polis/kriminalinspektör.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    CEO Peter Svensson och undersköterskan Eivor Aili.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomiskt program, Huddingegymnasiet. Polishögskolan. Ekon.kand.-examen, IHM Business School.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Säkerhetspolisens insynsråd. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd. Ledamot, Regionpolisrådet, Stockholm.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:200 En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor

Motion 2020/21:349 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:349 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:200 En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av vapenlagstiftningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:JuU5

Motion 2020/21:349 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:349 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Utvisningsbeslut med verkställighetshinder

Skriftlig fråga 2020/21:56 av Katja Nyberg (SD)

Fråga 2020/21:56 Utvisningsbeslut med verkställighetshinder av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Mer än 10 procent av alla utvisningsdömda brottslingar utvisas aldrig. Grova brottslingar, ofta återfallsförbrytare, är kvar i Sverige för att deras utvisning inte kan verkställas på

Inlämnad: 2020-09-15 Svarsdatum: 2020-09-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:56 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 88 kB)

Deltagande i kriminella organisationer

Skriftlig fråga 2020/21:51 av Katja Nyberg (SD)

Fråga 2020/21:51 Deltagande i kriminella organisationer av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När en tolvårig flicka skjuts till döds av en förlupen kula så är det uppenbart att regeringen har misslyckats med sin kriminalpolitik. Det är inte en isolerad händelse utan en händelse i

Inlämnad: 2020-09-15 Svarsdatum: 2020-09-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:51 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se