Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Polis/kriminalinspektör.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om differentierade straffskalor för sexualbrott mot barn och tillkännager detta för

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:JuU41
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4711 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen

Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rekvisitet väsentligen gällande resning till den tilltalades nackdel ska

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4710 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4667 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4667 av Ludvig Aspling m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utländska brottslingars anknytning till Sverige inte ska beaktas i prövningen om utvisning


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4667 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:4667 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.