Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Polis/kriminalinspektör.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:209 Utökade möjligheter att använda tidiga förhör

Motion 2021/22:134 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:134 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:209 Utökade möjligheter att använda tidiga förhör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om möjligheten att åberopa berättelser i tidiga förhör som bevis och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:JuU6

Motion 2021/22:134 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:134 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Skadestånd till våldtäktsmän

Interpellation 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:889 Skadestånd till våldtäktsmän av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det svenska rättssystemet i allmänhet och straffpåföljderna i synnerhet stämmer inte överens med det allmännas rättsuppfattning. Återkommande uppdagas det hur proportionalitetsprincipen

Inlämnad: 2021-08-26 Svarsdatum: 2021-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skadestånd till våldtäktsmän

Prioritering av brottsoffer framför kriminella

Interpellation 2020/21:886 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2020/21:886 Prioritering av brottsoffer framför kriminella av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Justitiekanslern JK beviljade nyligen en dömd gruppvåldtäktsman ett skadestånd på 840 000 kronor från svenska staten. Anledningen är att Högsta domstolen slagit fast

Inlämnad: 2021-08-26 Svarsdatum: 2021-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:886 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prioritering av brottsoffer framför kriminella

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se