Kenneth Johansson (-)

Kenneth Johansson (C)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1956
Avliden den 31 juli 2021

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1996-02-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-09-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2004-09-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En könsneutral äktenskapslagstiftning (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. m, c, fp En könsneutral äktenskapslagstiftning väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt m930 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar, med avslag på regeringens förslag i proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor i


Utskottsberedning: 2008/09:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp) (doc, 221 kB) Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp) (pdf, 453 kB)

Vattenkraftsåterbäring till de producerande regionerna

Motion 2008/09:N436 av Birgitta Sellén m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2008/09:N436 av Birgitta Sellén m.fl. c Vattenkraftsåterbäring till de producerande regionerna c424 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att låta utreda ett system för återförande av pengar från vattenkraftsproduktionen till


Utskottsberedning: 2008/09:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N436 av Birgitta Sellén m.fl. (c) (doc, 41 kB) Motion 2008/09:N436 av Birgitta Sellén m.fl. (c) (pdf, 139 kB)

Hälsoeffekter av elektromagnetiska fält

Motion 2008/09:Fö268 av Kenneth Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2008/09:Fö268 av Kenneth Johansson m.fl. c Hälsoeffekter av elektromagnetiska fält c409 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att intensifiera nationell forskning om hälsoeffekter av elektromagnetiska fält. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2008/09:FöU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fö268 av Kenneth Johansson m.fl. (c) (doc, 39 kB) Motion 2008/09:Fö268 av Kenneth Johansson m.fl. (c) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.